Dobre praktyki

  • Wyspecjalizowane organy równości i niedyskryminacji
    Biuro Wsparcia Osób z Niepełnosprawnościami:

    Uniwersytet im. Adama Mickiewicza w Poznaniu jako jeden z pierwszych w Polsce realizuje strategię Uniwersytetu Otwartego dla wszystkich, w tym także dla osób z niepełnosprawnościami. Więcej informacji o działalności Biura na stronie:

    https://amu.edu.pl/studenci/studenci-z-niepelnosprawnosciami

    Gdy Nauka jest kobietą:

    Celami projektu są działania na rzecz polityki równego traktowania na uczelni, badanie i popularyzowanie wiedzy na temat współczesnych i przeszłych dokonań kobiet na uczelni, monitorowanie potrzeb kobiet pracujących i studiujących na uczelni, tworzenie rozwiązań i dzielenie się dobrymi praktykami w zakresie wspierania karier naukowych kobiet orazupowszechnianie dobrych praktyk pracy zgodnie z ideą Work-Life-Balance.

    http://gdynaukajestkobieta.amu.edu.pl/

    Komisja ds. przeciwdziałania dyskryminacji

    Zadania Komisji obejmują m.in. inicjowanie rozwiązań na rzecz równego traktowania dla całej społeczności akademickiej; podejmowanie działań na rzecz upowszechnienia wiedzy w zakresie przestrzegania zasad równego traktowania, w szczególności w formie spotkań lub szkoleń kierowanych do społeczności akademickiej. Inicjowanie działań na rzecz osób i grup narażonych na dyskryminację lub jej doświadczających.

    https://bezdyskryminacji.amu.edu.pl/rzecznik/sklad-komisji

    Zespół ds. strategii antydyskryminacyjnej i mediacji

    https://amu.edu.pl/uniwersytet/wyszukiwarka-pracownikow/jednostka?id=10001359

    Zespół Audyt i monitoring równości oraz różnorodności w UAM

    https://amu.edu.pl/uniwersytet/wyszukiwarka-pracownikow/jednostka?id=10001355

    Bilingualism Matters @Poznan

    Działania promujące różnorodność językową i kulturową.

    http://bm.amu.edu.pl/

  • Postępowanie w awansach naukowych

    Na UAM funkcjonuje szereg procedur sprzyjających równemu traktowaniu przy awansach naukowych.

    Polityka równościowa i antydyskryminacyjna UAM: https://bezdyskryminacji.amu.edu.pl/__data/assets/pdf_file/0023/427370/Polityka-Rownosciowa-i-Antydyskryminacyjna-UAM.pdf

    Europejska Karta Naukowca: https://amu.edu.pl/__data/assets/pdf_file/0028/49582/Europejska-Karta-Naukowca-po-polsku.PDF

    Zobacz także: https://bezdyskryminacji.amu.edu.pl/biblioteka

  • Zasada odpowiednio zrównoważonej reprezentacji płci

    Kierowanie się zasadą odpowiednio zrównoważonej reprezentacji płci w składach osobowych redakcji czasopism oraz komitetów naukowych konferencji organizowanych na UAM/Tworzenia komisji z dbałością o odpowiednią reprezentację płci niedoreprezentowanej

    Przestrzeganie wskazanych zasad jest monitorowane w ramach Planu Równości Płci.

  • Programy studiów

    W ramach realizacji Planu równości płci dokonywana jest weryfikacji programów studiów, w tym treści programowych oraz języka stosowanego w sylabusach aby zapewnić stosowanie form uwzględniających feminatywy oraz formy otwarte.

    Zagadnienia dotyczące płci i różnorodności płciowej są też włączane w treści uczenia (np. na Wydziale Psychologii i Kognitywistki). Weryfikowane są także wykazy literatury przedmiotów i modułów, w celu uwzględniania większej liczby kobiet badaczek oraz osób niebinarnych i transpłciowych (np. na Wydziale Antropologii i Kulturoznawstwa).

    Wiele Wydziałów wprowadziło także zajęcia dotyczące kwestii równościowych, przykładowo:

    - edukacja antydyskryminacyjna (Wydział Studiów Edukacyjnych)

    - kategoria płci w teoriach i badaniach psychologicznych (Wydział Psychologii i Kognitywistyki)

    - Przemoc seksualna – istota, uwarunkowania, przeciwdziałanie (Wydział Psychologii i Kognitywistyki)

    - Ekologia i feminizm w badaniach literackich (Wydział Filologii Polskiej i Klasycznej)

    - Language, gender and sexuality (Wydział Anglistyki)

    - Europe’s LGBTQ Histories, Cultures and Politics: a Comparative Global Perspective (Wydział Nauk o Sztuce)

    - Gender studies, Polityka równościowa, Socjologia ciała (Wydział Socjologii)

    - Ewolucja statusyu prawnego kobiety, Równouprawnienie kobiet i mężczyzn w systemie praw człowieka (Wydział Prawa i Administracji)

  • Konferencje/granty badawcze

    08/03/2022- Współorganizacja przez WNPiD ogólnopolskiej konferencji Równość w różnorodności. Perspektywa kobiet.

    30/03/2022- Współorganizacja przez WNPiD konferencji Kobiety w sporcie (UAM-SWFIS – Centrum Badań nad Partycypacją Kobiet w Przestrzeni Publicznej) oraz Turnieju Babskie Granie UAM.

    07-08/06/2022- WNPiD jako współorganizator konferencji Polityka społeczna w XXI wieku. Inkluzja uchodźców w trójwymiarze.

    10/02/2023- Współorganizacja przez Wydział łącznie z Centrum Badań nad Partycypacją Kobiet w Przestrzeni Publicznej konferencji Doskonałość naukowa nie ma płci – wspólnie z Polską Akademią Nauk na Uniwersytecie im. Adama Mickiewicza w Poznaniu. Ogólnopolska konferencja miała na celu zainicjowanie działań, których celem jest przeciwdziałanie dysproporcjom pomiędzy kobietami i mężczyznami w różnych obszarach badawczych. Konferencja zainaugurowała wspólny projekt, którego celem jest realizacja warsztatów i szkoleń dla badaczy /badaczek.

    08/03/2023- Współorganizacja przez Centrum Badań nad Partycypacją Kobiet w Przestrzeni Publicznej w Senacie RP jednodniowej debaty – Dlaczego warto wspierać kobiety? , której celem było wskazanie na korzyści płynące z obecności kobiet w przestrzeni publicznej. Prelegentami były osoby współpracujące z Centrum i Wydziałem Nauk Politycznych i Dziennikarstwa UAM.

    17/18/03/2023- Współorganizacja przez WNPID i Centrum Badań nad Partycypacją Kobiet w Przestrzeni Publicznej międzynarodowej konferencji Dialogi kultur i narodów: media, literatura i społeczeństwo w Wołyńskim Uniwersytecie Narodowym im. Lesi Ukrainki w Łucku. Panel poświęcony obecności kobiet w przestrzeni publicznej.

    22/03/2023- Współorganizacja przez Wydział i Centrum Badań nad Partycypacją Kobiet w Przestrzeni Publicznej konferencji dotyczącej obecności kobiet w sporcie oraz turnieju Babskie Granie pod kierunkiem SWFIS UAM.

    30/31/2023- Współorganizacja przez Wydział i PTNP ogólnopolskiej konferencji i utworzenie przez Centrum Badań nad Partycypacją Kobiet w Przestrzeni Publicznej panelu /debaty Feminatywy w polskim dyskursie politologicznym. Ogólnopolska konferencja naukowa: Rola kobiet w przestrzeni publicznej w czasach kryzysów, WNPID/UAM.

    Wydział Nauk Politycznych i Dziennikarstw jest zaangażowany w projekcie Uni4Equity.

    Udział w pracach zespołu (jako osoba biorąca udział w międzynarodowym projekcie) -przygotowującego grant Horyzont Europa. Grant UNI4EQuity otrzymał finansowanie z UE na lata 2023-2026.Głównym celem rozpisanego na trzy lata projektu jest wzmocnienie uniwersytetów w identyfikowaniu, mapowaniu i reagowaniu na molestowanie seksualne w miejscu pracy.

    2022 r. - Konferencja zorganizowana na Wydziale Fizyki z okazji 100 Rocznicy przyznania Marii Skłodkowskij-Curie doktoratu honorowego Uniwersytetu Poznańskiego. Szczególną uwagę zwrócono na wkład tej naukowczyni w kształcenie pokoleń fizyków

  • Upowszechnianie i wdrażanie języka niedyskryminującego

    Przykłady działań:

    Chmura-Rutkowska I., Czerniejewska I., Foligowski P., Gałka E., Gołębiewska S., Kalinowska-Sufinowicz B., Krakowska A., Krzyśka A., Matuszczak-Szulc I., Mazurek M., Pawełczak P., Pietrusik-Adamska M., Sadowska D., Wycisk J., Pojęciownik równościowy, Zespół ds. Polityki Równości i Różnorodności Miasta Poznań, Poznań 2021. https://www.poznan.pl/mim/main/-,p,35669,59296.html

    Chmura-Rutkowska I., Szpyra-kozłowska J., Nierówność płci w języku, Warszawskie Centrum Innowacji Edukacyjno-Społecznych i Szkoleń, Urząd m.st. Warszawa Biuro Edukacji, Warszawa 2022.https://edukacja.um.warszawa.pl/-/-nie-rownosc-plci-w-jezyku

    Wyklad Język neutralny płciowo i istoty comingoutu. 26.05. 2023

    https://www.facebook.com/events/172184812181148?ref=newsfeed, organizowany w ramach działań studencko-naukowych „Nowa Siła Kuratorska”.

    Coroczny cykl seminariów „Language of Empowerement” organizowany na Wydziale Anglistyki w ramach wydarzenia International Week for Equality and Inclusion

    Realizacja projektów  RADAR i MAMLISE, których celem jest wdrażanie języka równościowego (Wydział Neofilologii)

  • Zespół do spraw interwencji kryzysowej

    Organ powołany przez Dziekana Wydziału Studiów Edukacyjnych, którego celem jest działanie na rzecz społeczności akademickiej Wydziału Studiów Edukacyjnych.

    Zespół do spraw interwencji  podejmuje działania w następujących obszarach:

    - konsultacje w zakresie mediacji/rozwiązywania konfliktów,  których nie udało się rozstrzygnąć przy udziale opiekuna roku, opiekuna praktyk, kierownika zakładu/specjalności

    - udzielanie wsparcia w sytuacjach kryzysowych, których nie udało się rozwiązać przy udziale opiekuna roku, opiekuna praktyk, kierownika zakładu/specjalności

    - wypracowywanie strategii i procedur postępowania w sytuacjach trudnych i kryzysowych na Wydziale Studiów Edukacyjnych.

  • Popularyzacja kształcenia na kierunkach społecznie kojarzonych z jedną płcią

    Na Wydziale Biologii celem zminimalizowania dysproporcji płci wśród studentów i studentek WB, podejmowane są działania promocyjne w zakresie popularyzacji kształcenia na kierunkach społecznie określanych jako „kobiece” wśród płci niedoreprezentowanej, uwzględniając w szczególności wykluczenie w ww. działaniach posługiwania się stereotypami związanymi z płcią w poszczególnych zawodach (np. materiały graficzne promujące kierunki studiów uwzględniają wizerunki kobiet i mężczyzn, materiały opisowe w zakresie promocji studiów odnoszą się do obu płci etc.). Więcej informacji na stronie internetowej Wydziału: https://biologia.amu.edu.pl/

  • Działalność studencka

    Koła Naukowe Edukacji Równościowej „Emancypacja”

    Celem działalności Koła są:

    1. Rozwijanie, promowanie i upowszechnianie wiedzy w zakresie edukacji równościowej i antydyskryminacyjnej.
    2. Projektowanie i podejmowanie działań edukacyjnych przeciwdziałających stereotypom i uprzedzeniom oraz wszelkim formom wykluczania i marginalizacji.
    3. Kształtowanie życia naukowego wśród osób studenckich.
    4. Współpraca z innymi Organizacjami Studenckimi, agendami rządowymi i organizacjami pozarządowymi działającymi na rzecz równego traktowania i przeciwdziałania dyskryminacji.
    5. Integracja środowiska studenckiego wokół wartościowych projektów,
    6. Włączenie się w prorównościowe przedsięwzięcia realizowane przez różne podmioty.

    Zespół badawczy rozpoczął także prace nad projektem dotyczącym nierówności w statutach szkolnych.

    Informacje o działalności Koła dostępne są na stronie internetowej: https://wse.amu.edu.pl/dla-studenta/dzialalnosc-studencka/kola-naukowe/studenckie-kolo-naukowe-edukacji-rownosciowej-emancypacja


    Nowa Siła Kuratorska

    W działalności Katedry Teatru i Sztuki Mediów na Wydziale Antropologii i Kulturoznawstwa

    co roku organizowany jest festiwal przez osoby studiujące w ramach zaliczenia modułu zajęć „Nowa Siła Kuratorska”, w którym niezwykle ważną rolę odgrywają projekty odnoszące się do problematyki wykluczania osób niebranych i transpłciowych.

    https://www.facebook.com/photo?fbid=628388555987888&set=a.550676930425718

    W 2023 r. Koło Naukowe Osób Studiujących Socjologię zorganizowało konferencję pt. „Kobiecość w nauce”.

    W 2023 r. na Kampusie Ogrody UAM zorganizowano kolejną edycję Festiwalu Kultury Studentów „Kulminacje”. Organizatorami Festiwalu są: Wydział Antropologii i Kulturoznawstwa, Wydział Filozoficzny, Wydział Socjologii oraz Wydział Studiów Edukacyjnych. Tematem przewodnim edycji była inkluzywność.

    W 2023 r. Koło Naukowe Studentów „Veritas” zorganizowało konferencję naukową pt. “Godność, rola i powołanie kobiety w Kościele i we współczesnym świecie”

Baza Dobrych Praktyk UAM

Jednym z celów Polityki Równości Płci jest utworzenie Bazy Dobrych Praktyk UAM.

Zachęcamy do zgłaszania wszelkich inicjatyw związanych z tematyką równościową za pośrednictwem poniższego formularza: