Procedura postępowania w sprawie zachowań o charakterze dyskryminacyjnym

W przypadku podejrzenia wystąpienia w społeczności Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu zachowań o charakterze dyskryminacyjnym uprawnione osoby zgłaszają tę okoliczność Rzecznikowi Praw i Wolności Akademickich, który rozpoczyna postępowanie wyjaśniające.

Wniosek może zostać złożony bezpośrednio do odpowiedniego merytorycznie konsultanta, który informuje o tym Rzecznika, i z którym ustala sposób dalszego postępowania. Wniosek złożony wprost do Rzecznika może zostać skierowany do zaopiniowania przez wskazanego przez Rzecznika konsultanta, jeżeli został powołany   w ramach postępowania wyjaśniającego.

Postępowanie wyjaśniające kończy się:
  1. skierowaniem wniosku do Komisji ds. przeciwdziałania dyskryminacji,
  2. skierowaniem wniosku do mediacji,
  3. decyzją Rzecznika o nienadawaniu sprawie biegu.

Rzecznik jest zobowiązany poinformować Rektora i wnioskodawcę/wnioskodawczynię o zakończeniu postępowania wyjaśniającego, przy czym decyzja Rzecznika                         o nienadawaniu sprawie biegu przekazywana jest wraz z uzasadnieniem. W przypadku skierowania wniosku do Komisji Rzecznik informuje o tym i o planowanych działaniach wnioskodawcę/wnioskodawczynię, osobę, której czynu dotyczy wniosek oraz osobę pokrzywdzoną.

W przypadku skierowania sprawy do Komisji Rzecznik wyznacza spośród członków Komisji skład orzekający w danej sprawie, przy czym przewodniczącym składu jest Rzecznik. Komisja po przeanalizowaniu sprawy wszczyna postępowanie         i wyznacza termin posiedzenia albo kieruje sprawę do mediacji.

Skład orzekający wysłuchuje:
  1. wnioskodawcę (jeżeli wyrazi taką wolę);
  2. osobę pokrzywdzoną;
  3. osobę, której czynu dotyczy postępowanie;
  4. świadków.

Osobie wysłuchiwanej należy umożliwić swobodne wypowiedzenie się w granicach określonych celem danej czynności, a następnie można zadawać pytania zmierzające do uzupełnienia, wyjaśnienia lub weryfikacji jej wypowiedzi oraz dowodów. Pytania nie mogą sugerować treści odpowiedzi. Z wysłuchania należy sporządzić protokół, który podpisują przewodniczący składu i protokolant.

Osoba pokrzywdzona i osoba, której czynu dotyczy postępowanie wyjaśniające, mają prawo do:
  1. składania wyjaśnień;
  2. odmowy składania wyjaśnień;
  3. odmowy odpowiedzi na poszczególne pytania;
  4. korzystania z pomocy wybranego konsultanta w przypadkach uzasadnionych rodzajem sprawy;
  5. bycia wysłuchanym w obecności konsultanta przez siebie wskazanego;
  6. zgłaszania wniosków dowodowych.
Skład orzekający wydaje opinię w sprawie:
  1. stwierdzenia naruszenia zasady równego traktowania i dyskryminacji oraz przekazaniu sprawy Rektorowi z wnioskiem o wszczęcie postępowania dyscyplinarnego (w przypadku nauczycieli akademickich),
  2. stwierdzenia naruszenia zasady równego traktowania i dyskryminacji wraz              z ewentualnym zaleceniem rozwiązania umowy o pracę z winy pracownika            z powodu ciężkiego naruszenia przez pracownika podstawowych obowiązków pracowniczych, rozwiązania umowy o pracę za wypowiedzeniem lub nałożenia kary porządkowej (w przypadku pracowników niebędących nauczycielami akademickimi),
  3. stwierdzenia braku podstaw uzasadniających naruszenie zasady równego traktowania i niedyskryminacji.

Posiedzenia Komisji odbywają się z wyłączeniem jawności.

Mediacja

Rzecznik w ramach postępowania wyjaśniającego, za zgodą osoby pokrzywdzonej i osoby, której czynu dotyczy postępowanie, może skierować sprawę do mediacji. Mediację prowadzi wskazany przez Rzecznika w uzgodnieniu z Rektorem nauczyciel akademicki mający doświadczenie w zakresie mediacji albo mediator zewnętrzny. Osoba pokrzywdzona oraz osoba, której czynu dotyczy postępowanie, wyraża zgodę na mediatora.

Proces mediacji odbywa się z udziałem pokrzywdzonego, osoby, której czynu dotyczy wniosek, Rzecznika oraz innych osób wskazanych przez uczestników postępowania, w szczególności konsultantów. Uprawnionych do udziału w mediacji określa Rzecznik w porozumieniu z osobą pokrzywdzoną oraz osobą, której czynu dotyczy postępowanie.

Mediacja kończy się zawarciem ugody. Mediator jest zobowiązany do przygotowania sprawozdania z mediacji i przekazania go Rektorowi. W przypadku braku możliwości zawarcia ugody Rzecznik kieruje sprawę do Komisji.